V ZRUBY RAJEC sme presvedčení, že klasické masívne drevenice mali a vždy budú mať svoje miesto v slovenskej architektúre. V našom portfóliu majú preto zaslúžený priestor aj stavby z masívnych hranolov.

Tieto stavby kráčajú v šľapajach našich predkov a využívajú ich výrobné postupy prispôsobené súčasnosti. Používajú sa zväčša smrekové hranoly prierezu 250/250, 300/300mm. Drevo, ktoré ťažíme zo severných vysokohorských oblastí Slovenska je ideálne práve pre tento typ stavieb pretože je tvárne a ľahko spracovateľné a má vynikajúce fyzikálne vlastnosti a dlhú životnosť. Stenové hranoly sú na seba kladené so štvorcentimetrovou drážkou, vyplnenou tepelnou izoláciou. Z exteriéru a interiéru je táto drážka uzavretá krycími doskami, ktorých farba častokrát farebne kontrastuje s tmavšou farbou drevenice. Dodatočne sa krycie dosky dajú doplniť ešte o laná, ktoré zvyšujú tepelnú izoláciu a dotvárajú folklórny charakter drevenice. V rohoch sú steny previazané tradičným rybinovým spojom.

tradicna drevenica stavba

Rázovitý charakter sa dá docieliť aj tradičnými architektonickými prvkami, akými sú tzv. „kukla“ v hrebeni strechy alebo veľmi obľúbená podlomenica, zvaná tiež „suknička“. Táto našla využitie pri všetkých typoch drevostavieb vďaka svojej funkcii dodatočnej ochrany drevenej steny na štítovej strane zrubu.

Alternatívou k priznaným drážkam medzi hranolmi môže byť aj naša špeciálna W-drážka, používaná pri zruboch z guľatiny. Takúto guľatinu je možné navyše z oboch strán oplošiť nielen pre praktickosť užívania drevostavby, ale tiež pre dosiahnutie vzhľadu v súlade s tradíciou našej ľudovej architektúry. Takisto je týmto spôsobom možné vyjsť v ústrety aj prísnym normám stavebných úradov v niektorých chránených oblastiach Slovenska. Kombinácia rybinového spoja, sofistikovanej W-drážky a guľatiny oplošenej do roviny predstavuje skĺbenie toho najlepšieho z dvoch svetov budovania drevostavieb.

tradicna drevenica stavba 2

Základným predpokladom pre kvalitnú stavbu je kvalitný materiál. Drevo, ktoré používame je z vysokohorských polôh Malej a Veľkej Fatry, ťažené z nadmorskej výšky min. 600 m n.m. zo zrelých dospelých a nekalamitných porastov. Je to veľmi husto rastené drevo, kde na 1 cm pripadá 5-7 letokruhov. Také parametre má napríklad rezonančné drevo, z ktorého sa vyrábajú hudobné nástroje. Takéto drevo má oveľa nižší koeficient lambda – koeficient tepelnej priepustnosti. Stavba z takéhoto dreva má výrazne lepšie charakteristiky tepelnoizolačných vlastností. Následne sa na odvoznom mieste vyberie vhodná guľatina, ktorej priemer sa zisťuje lesníckou priemerkou.

Takto vybraná guľatina sa privezie na manipulačnú skládku firmy, kde sa vizuálne preberie ešte raz a kusy zodpovedajúce najprísnejším kvalitatívnym kritériám sa vyberú na výstavbu zrubového domu. Spravidla to je 50% drevnej hmoty, ktorá prešla prvým výberom z odvozného miesta lesníckej lokality.

Guľatina vybratá na výstavbu je okamžite ošetrená impregnačným postrekom proti škodcom a naviac je celá manipulačná skládka firmy zaistená feromónovými lapačmi.

View the embedded image gallery online at:
https://www.zruby.sk/stavba-tradicnych-drevenic#sigProIdc8f98581c1

Využite naše profesionálne služby a neváhajte nás kontaktovať >>